Krácení lan v domácích podmínkách

Dynamické, nebo statické lano a taky PES šnůru vám jistě rozdělí v obchodech, kde mají na to speciální pájku. Tam lano nejen rozdělí, ale rovnou konce zataví, aby se netřepili.  Jak to ale udělat v domácích, nebo polních podmínkách?
Není to nic komplikovaného, čeho je nutné se bát.

Roztřepené konce lan. Takhle ne!

Co k tomu budeme potřebovat:

 • lano 😊
 • ostrý nůž. Ne nůžky, ty lano třepí
 • dřevěné prkénko, abychom neotupili nůž
 • textilní, nebo elektrikářskou pásku
 • zapalovač, nebo jiný zdroj plamene např. plynový vařič, svíčka,…

Postup:

 1. Urči místo řezání. Tady platí dva krát měř, jednou řež. Jak lano rozřízneš, již není cesty zpět. Lano už nedoroste jako chvost ještěrce.
 2. Omotej pásku kolem části, kterou budeš řezat. Pásku omotej co nejpevněji a alespoň 2 otáčky. Účelem pásky je, aby se oplet a ani prameny lana při řezání netřepili.
 3. Ostrým nožem prořízni lano ve středu pásky. Čím ostřejší je nůž tím lepší. Zaměř se více na řezání tam a zpět než na tlak čepele nože na lano.
 4. Zatav konec lana.  S páskou stále na místě drž plamen pod novým koncem lana. Páska drží oplet a jádro lana na místě. Teplo materiál lana roztaví a zároveň materiál spojí dohromady. Stačí, aby se spojil malý kousek na konci lana.
 5. Nech špičku trochu zchladnout a opatrně odmotej pásku. Znovu plamenem roztav konec, tentokrát více aby se oplet a jádro spojili dokonale. Než konec vychladne je možné konec lana vytvarovat podle svých představ. Pozor však na popáleniny prstů.

Tipy:

 • Pro statická lana je hezkým zvykem na pásku při konci lana napsat novou délku lana po odřezání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.