Slovník pojmů

B
Blokant
Blokant je mechanická pomůcka sloužící primárně k výstupu po fixním laně, ale například také k samojištění v obtížném terénu, sestavení kladkostrojů a při záchranárských činnostech. 
Princip blokantů je ten, že po nasazení na lano se jednom směru (nahoru, dopředu) lehce posouvají, ale v opačném směru (dolů, dozadu) blokant sevře lano a nedovolí mu proklouznout .  Blokant může být různé konstrukce (pružinové, svírací blokanty), vždy má však musí bezpečně a pevně po zatížení sevřít lano. Většina typů blokantů je určena pro lana o průměru 8 – 13 mm.

Rozdělení blokantů (dle funkce):
blokanty s rukojetí -jsou pro snadnější manipulaci opatřeny rukojetí, jejíž pomocí je možné snadněji a hlavně pevněji uchopit blokant rukou. Mají také  otvory pro připojení karabin (např. Petzl Ascension)
blokanty bez rukojeti – jako předchozí typ, avšak bez rukojeti. Jsou opatřeny otvory pro připnutí karabin (např. Petzl Basic, Petzl Shunt,…)
blokanty hrudní – tvarově blíží blokantům bez rukojeti, mají však specifické určení – připojují se do v centrálního připojovacího bodu sedacího úvazku  ( např. Petzl Croll)
blokanty kombinové s kladkou  – v těle kladky je integrovaný blokant. Slouží pro sestavení kladkostrojů, případně pro krátké výstupy po laně (např. Petzl Micro Traxion, Pro Traxion,…)
blokanty ostatní (záložní, pomocné, polohovací,…) – zde můžeme úvest blokanty záložní (např. Petzl Tibloc). Blokanty pro specifické účely – nožní blokant (např. Petzl Pantin).  Polohovací (např. Singing rock Locker)

Bezpečnostní požadavky a zkušební metody lanových blokantů, které jsou používány v horolezectví, stanovuje norma EN 567.
C
Cordura®
Cordura obchodní značka firmy Invista. Pod označení Cordura spadá řada technických tkanin z polyamidových vláken, která jsou mimořádně pevná, ohebná a odolná proti odření či rotržení.
Cordura je třikrát odolnější než polyester, desetkrát trvanlivější než bavlna. Produkty z Cordury se používají všude tam, kde je potřeba vysoká odolnost a dlouhá životnost materiálu a zároveň ohebnost – pro jeskyňáře typicky overaly.

Měli bychom také zmínit, že tkaniny Cordura se měří denierem (D). Denier je měrná jednotka pro lineární hmotnostní hustotu vláken, je to hmotnost v gramech na 9000 metrů vlákna. Denier je založen na přirozené referenci: jeden pramen hedvábí je přibližně jeden denier; 9000 metrů dlouhý pramen hedvábí váží asi jeden gram. Čím vyšší denier, tím silnější a pevnější látka bude. Abychom to uvedli do kontextu, Cordura 1000D je odolnější a težší tkanina ve srovnání s Cordurou 500D, která je měkčí a lehčí.
P
Polartec® Power Stretch
je vysoce mechanicky odolný, obousměrně elastický úplet, takže oblečení z něj je dokonale přiléhavé a neomezuje vás při pohybu. Má vynikajícími termoregulační a transportní vlastnosti (dobře odvádí vlhkost). Je z dvouvrstvé konstrukce: svrchní vrstva odolná proti žmolkování, vnitřní počes dobře odvádí tělesnou vlhkost od vaší pokožky, drží vás v suchu, teple a v pohodě.
Polartec® Power Stretch je ideální pro outdoorové sporty vyžadující volnost pohybu – pro jeskyňáře typicky podoveraly.
Složení: 58% PES, 35% Nylon, 9% Spandex
S
SRT
SRT je zkratka z anglického “Single Rope Technique“. Český ekvivalent je „Jednolanová technika“.
Jak název napovídá, jedná o systém pro výstup a sestup po jednom laně, které je pevně uchyceno ke skalnímu masivu nebo jiným pevným bodům; současně s použitím výstupových blokantů a slaňovací brzdy (a dalšího nezbytného osobního materiálu vyplývajícího z použité metodiky výstupu).
Více o jednolanové technice je popsáno v článku na blogu zde.