Při slanění v jednolanové technice je nezřídka potřebné, aby měl lezec pro provádění různých úkonů obě ruce volné. Například při vystrojování mezikotvení lanové cesty, vytvoření kotevního bodu, při odchodu od mezikotvení, při překonávání překážek (např. uzel na laně), čištění lanové cesty od volných kamenů, při záchranných akcích …
To však znamená, že lezec nemůže pravou rukou držet lano vycházející ze slaňovací brzdy. Toto je možné jen po zajištění slaňovací brzdy, jinak hrozí lezci nekontrolovaný pád (!). Předchozí věta platí nejen pro slaňovací brzdy typu Petzl Simple, ale i pro slaňovací brzdy s ovládací rukojetí – typu Petzl Stop.
Jsou dva způsoby zajištění slaňovací brzdy: měkké a tvrdé (angl. soft lock / hard lock) a každé z nich lze provést různými způsoby i v závislosti na typu slaňovací brzdy. V tomto článku jsou popsány ty nejběžnější způsoby. Mohou existovat další, méně obvyklé, které zde nepopisujeme.
Zajištění slaňovací brzdy se provádí a je možno bezpečně provést jen když je slaňovací brzda pod zatížením (váhou lezce). Zajištěnou slaňovací brzdu v nezatíženém stavu může poškodit i malý následný pád, a to když je poloha brzdy v karabině spojující brzdu a karabinu centrálního připojovacího bodu sedacího úvazku („déčko“) nesprávná. V tomto případě je potřebné neustále kontrolovat vzájemnou polohu brzdy, karabiny a „déčka“.
Měkký zámek (Soft lock)
Rychleji a jednodušeji proveditelný zámek, použitelný jen pro Petzl Stop. Pro Petzl Simple a jeho klony se musí použít tvrdý zámek. Používá se jen v případě, kde by náhodné sklouznutí slaňovací brzdy po laně nepředstavovalo riziko.
- Hlavním použitím měkkého zámku je při dojezdu k mezikotvení při slanění. Po zamknutí brzdy má lezec volné obě ruce k zajištění se do mezikotvení pomocí smyčky kraváku. Následně může zrušit zámek, doslaňovat a vyndat lano ze slaňovací brzdy. V tomto případě by případné sklouznutí slaňovací brzdy rychle zastavila smyčka lana („pytel“) před mezikotvením, takže měkký zámek je dostačující.
- Další použití je pro krátké zastavení, oddychu na laně při slaňovaní. V tomto případe, je však nutné kontrolovat aby se zámek neuvolnil.
Vždy dbejte na to, aby při použití měkkého zámku spočívala váha vašeho těla po celou dobu ve slaňovací brzdě. Nadlehčení, nebo jiný nežádoucí pohyb, může měkký zámek uvolnit.
Tvrdý zámek (Hard lock)
Tvrdý zámek je jediným bezpečným způsobem úplného zastavení při slaňování a zajištění slaňovací brzdy během slaňování a zajištění brzdy na tyrolském traverzu. A to jak pro Petzl Simple i Petzl Stop. Používá se v případech, kdy by náhodné sklouznutí slaňovací brzdy po laně představovalo riziko. Například při odchodu od mezikotvení lanové cesty, při záchraně nebo při užití u tyrolských traverzů…
Upozornění
- Zvládnutí uvedených technik vyžaduje školení/tréning. Trénujte je s odborníkem, který dokáže posoudit správnost vašeho provádění těchto technik, než se o ně pokusíte bez dozoru.
- Článek o brzdních karabinách slaňovacích brzd: Přídavné brždění slaňovacích brzd
- Všechno uvedené vybavení naleznete na našem e-shopu Speleocajky
Použité ilustrace a fotografie:
www.petzl.com
Zdroje inspirace:
www.petzl.com
Beneš, L. Jednolanová technika ve speleologii. 2006.
Ecole francaise de spéleologie. Manuel technique de spéleologie. Francie, 2 vydání 2013.
Frank, T.; Kublák, T. a kol. Horolezecká abeceda. Epocha, 2007. ISBN: 8087027356.
Marbach, G; Tourte, B. Alpine Caving Techniques: A Complete Guide to Safe and Efficient Caving. Speleo Projects, Switzerland, 2002. ISBN: 9783908495109.