Přeskočit na obsah

Expediční osobní vybavení jeskyňáře

Rozložte si před sebou mapu jeskyně. Co vidíte? Vidíte jen barevnou malůvku, nebo vnímáte tvary jeskyně? Její geologii, horizontální a vertikální části. Umíte si představit, jak by jeskyně mohla pokračovat další metry či kilometry? Pokud ano, možná vás bude zajímat, že tenhle nevšední, dobrodružný, po mnoha stránkách náročný koníček vyžaduje nejen zkušenosti, trpělivost, dobrý team, trochu štěstí ale také vhodnou výbavu. Pro případ, že budete chtít navázat na předchozí bádání a objevovat nové podzemní prostory, poradíme na příkladu expedice Rača 2021 v Gruzii, co si vzít na expedici sebou.

Mapa jeskyně Bgheri, stav před expedicí Rača 2021

Informace před expedicí jsou nezbytné při rozhodování jaké vybavení si vzít, či nevzít. Důležité informace jsou: velikost jeskyně, teplota v jeskyni, jsou v jeskyni vertikální úseky, je v jeskyni voda a jaké množství, je voda v jeskyni pitná, jaké jsou hlavní plánované úkoly expedice, resp. mého družstva (explorace: kopání, lezení komínů, potápění, mapování, fotodokumentace, transport materiálu, zajišťovací práce v jeskyni,…), je hmotnost vybavení limitována (např. přeprava letecky), je v plánu spaní v jeskyni, rizika v jeskyni (záplavy, plyny,…), nějaká specifika jeskyně, atd.

Naše informace před expedicí Rača 2021: budeme bádat v jeskyni Bgheri, které polygon má délku 1,6 km a pokračuje dál, minimálně další kilometr. Je v ní, na poměry ČR, velmi teplo kolem 14°C. Hlavní koridor má jen několik vertikálních stupňů (P5, P8, P20 s vodopádem, P25). Vstup do jeskyně je aktivní ponor a až do Depa se jde kolem/přes aktivní tok. Při troše obratnosti si nenaberete vodu do holínek, ale minimálně při průstupu vodopádu vás určitě skropí. Hlavní koridor je mohutný až obrovitý, žádné plazení, naopak chození po řícených blocích, stále nahoru a dolů. Budeme primárně mapovat, dělat fotodokumentaci a také vytipovávat a prověřovat (lezením) možné pokračování jeskyně. Spaní v jeskyni není v plánu.

Níže uvedený seznam obsahuje konkrétní vybavení, které jsem při této expedici při průzkumu použil a proč. Seznam je sestaven z mých letitých zkušeností, ale nebude fungovat pro každého v každé jeskyni. Každý jsme unikát a každý má trochu jiné požadavky, návyky a možnosti, proto berte tento seznam spíš jako inspiraci pro výběr vašeho expedičního vybavení.

V plné polní

Oblečení a obutí
Protože je v jeskyni hodně teplo, budu se při pohybu určitě hodně potit. Není proto potřeba mít sebou vrstvy oblečení jako v studených jeskyních, kde mít funkční první vrstvu – termoprádlo (nátělník, podrukavice, zakrytí hlavy, případně i spodky) je nejen otázka komfortu, ale i zdraví. V jeskyni se půjde vodou, ale nebude jí moc. V kombinaci s teplou jeskyní tělo dokáže vlhkost odpařovat bez výrazného diskomfortu. Pro takovéto podmínky je ideální oblečení, které dýchá, tj. overal bez zátěru a podoveral z funkčního materiálu.

Já jsem použil overal od Aventure Verticale, model Rochas, který je z Cordury bez zátěru, a bez vyztužení – jsem na to zvyklý, není tak „tuhý“ jako overal s vyztužením a je také malinko lehčí.  Spodní vrstvou byl podoveral, model AV Illamina, z materiálu powerstretch, který jsem měl přímo na těle. Pro tuto jeskyni byl tento podoveral až moc teplý, prakticky celý čas jsem ho měl rozepnutý. Pak boxerky, nějaký běžecký model z umělého vlákna z Decathlonu, hlavně aby dobře seděly a neřezaly v tříslech. Vždy nosím neoprénový ledvinový pás, jsem na tuto část těla citlivý a taky při dlouhém lezení po laně ledvinový pas dělá sedák o něco pohodlnější. Ponožky, protože jsme v jeskyni očekávali vodu, tak volba padla na 3 mm tlusté neoprénové ponožky. Mně se nohy hodně potí, takže používám neoprénové ponožky i v sušších a chladnějších jeskyních. Na nohy jeskyňářská klasika, holínky. Je to spotřební materiál, ale neoplatí se tady za každou cenu šetřit. Kvalitnější holínky mají výrazný a hlubší vzorek podrážky a také déle vydrží. Rukavice, do této jeskyně spíš krátké a dýchací, ne celomáčené. Rukavice ze směsového úpletu, dlaň a prsty povrstveny latexem, fungovali bezvadně. Nákolenníky, jsem testoval Warmbac, model Wartmtex nastavitelné, které se nosí na overalu, a tím ho i chrání před poškozením. Trochu jsem laboroval s nastavením, ale po čase jsem našel to správné, aby se v nich pohodlně chodilo a nemusel je přenastavovat při plazení. Takže spokojenost.
Přilba. Co firma Petzl přestala vyrábět model Ecrin rock, je situace pro jeskyňáře neradostná. Životnost přilby je dle výrobce maximálně 10 let, takže časem se s ní bude každý z nás muset rozloučit. Se slzou v oku. Ideální náhrada za ní není. Nebo o ní nevím. Buď šáhnete po moderních, lehkých horolezeckých přilbách, které mají vnitřní pěnovou výstelku a tenkou pevnou polykarbonátovou skořepinu, což se moc neslučuje s hrubým zacházením v jeskyni, kde neustále hlavou narážíte do skály, plus tyto modely nevětrají tak dobře jako Ecrin rock. Nebo šáhnete po čistě skořepinové přilbě jako je Petzl Vertex Vent, která je však navržená jako pracovní. Já jsem použil Petzl Elios.

Základní vybavení pro jednolanovou techniku (SRT)
Tady je seznam vybavení celkem jasný. Sedák, prsák, déčko, slaňovací brzda + karabina+ brzdná karabina, kravák, hrudní a ruční a nožní blokant, pedál. Otázkou vždy před expedicí bývá, které konkrétní cajky si vzít s sebou. Při cestě letadlem do Gruzie je hmotnost zavazadel důležitá a v jeskyni nás nečeká mnoho lezení, proto jsem vybíral cajky i s důrazem na minimální hmotnost.

Sedák, MTDE Amazonia je lehký sportovní sedák. Dobře se v něm leze i chodí.
Karabinu centrálního připojovacího bodu (Déčko) používám Petzl Omni Triact-lock, je lehčí než ocelové déčko. Má automatickou pojistku zámku, která se dá jednoduše, rychle otevřít a zavřít.
Prsní úvazek, MTDE Garma je top mezi prsáky.
Kravák, jsem pravák, proto používám spojený kravák s karabinou bez pojistky zámku na krátkém ocase. Více zde.
Blokatny, hrudní Petzl Crol L, klasika a etalon. Ruční používám Petzl Basic, dávám mu přednost před Petzl Ascension. Basic nutí lezce lézt správnou technikou (metoda Frog), je lehčí a levnější. Nožní blokant mám Petzl Pantin. Na očekávané krátké výstupy po laně v jeskyni Bgheri není vysloveně nutný, ale lezení s ním je vždy efektivnější a pohodlnější.  
Pedál, samodomo z Dyneema® 5 mm kulaté repky. Je maximálně statická, ohebná.
Slaňovací brzda + karabina + brzdná karabina: pro expedice se mi osvědčil Petzl Simple. Slanění je plynulé, Simple je lehký, ale jeho používání je potencionálně nebezpečné, protože nemá žádnou funkci blokování lana. Pouze pro zkušené. Petzl Freino je karabina a brzdná karabina v jednom. Pro slaňování po nezablácených lanech je to ideální řešení dva v jednom.

Doplňkové vybavení pro jednolanovou techniku (SRT)
Mám na seznamu: nůž (Petzl Spatha) + karabina, nosím je stále sebou cvaknuté na prsáku. Záložní blokant, Petzl Tibloc + oválná karabina s pojistkou zámku. Vystrojovací klíč 13-17. Malá kladka + oválná karabina s pojistkou zámku. Píšťalka, nosím ji na krku. Pro signalizaci mezi členy teamu. Hadička, průměr do 6 mm, délky cca 1,2 m, na vyfukování děr při vrtání, na pití, apod. Popruhová smyčka 120 cm Dyneema, ta se prostě hodí na všechno možné. Hodinky, postačí malé, levné z Decathlonu.

Cajkovník

Rescue pack
Slouží především pro “přežití” při neplánovaném pobytu v podzemí. Jeho hlavním účelem je zachování tepelného komfortu a akceschopnosti při nestandartních situacích. Takovými situacemi může být např. znemožnění výstupu z jeskyně vlivem zabloudění, zatopení přístupové cesty, nechtěné vytažení výstupového lana, dočasné zdravotní potíže, čekání na jiný team, apod. Lze jej také využít jako podporu pro zvýšení komfortu bivakování, po pádu do vody nebo při poranění.
Rescue pack má každý jeskyňář stále s sebou, v batohu – neodkládá se. Rescue pack však neobsahuje lékárnu, ani náhradní osobní materiál (např. nouzové pomůcky pro SRT), který má být vždy součástí osobního vybavení účastníka. Protože Bgheri je velmi teplá jeskyně, můj rescue pack jsem zredukoval na úplné minimum. Měl jsem jenom: speleopončo, šátek na krk typ „Buff“, teplé podrukavice a jeden ohřívací pytlík. Vše sbaleno ve vodotěsném vaku.

Lékárnička
Ideálně aby měl svou malou lékarničku každý člen nebo alespoň jedna malá lékárnička na dvojici/trojici, která se samostatně pohybuje po jeskyni. Větší lékárnička by měla být v podzemí na strategicky umístěném a dostupném místě.

Světlo
Používám hlavní (Armytech) a záložní světlo (Zebra light) na baterie velikosti 18650. I další členové expedice používali tyto baterie. Takže v případě potřeby jsme si mohli baterie zaměnit mezi mými světly, tak i mezi členy teamu. Unifikace baterií řeší i případné problémy s nabíjením baterií.

Spaní
Spaní jsme v jeskyni neplánovali, takže jsem si bivakovací věci nebral.

Vaření
Vařit jsme v jeskyni neplánovali, i přesto jsem si věci na vaření do Gruzie pro jistotu vzal. Titanový ešus 0,9 l na vaření vody (čaj, polívka), plynový vařič (Pinguin Surpass) v obalu a taky dva piezo zapalovače. Hodí se i filtr na vodu. Plynové kartuše jsme pochopitelně v letadle převážet nemohli. Je potřeba si zjistit jaký systém připojení kartuší je v dané krajině dostupný – šroubovací/bajonetový. Do studených jeskyní je vhodná i termoska.

Elektronika
Žijeme v době elektronické, kdy se už i na expedice a i do podzemí tahá plno elektroniky. Obvyklé mobily a světla doplňují světla na focení, fotografická výbava, vysílačky, mapování, notebooky, drony,…no prostě plno hračiček. My bydleli v domě, kde byla elektrika, takže nabíjení bylo bez problémů. Já jsem měl sebou osobní elektroniku, pouze nabíječku na USB-C a na baterie 18650, vč. náhradních baterií. Je potřebné si zjistit typ zásuvek a napětí v síti, kam jedete. Hodí se mít sebou i prodlužovací kabel s min 3 zásuvkama pro vytvoření „nabíjecího centra“. Co jsem zapomněl, byla powerbanka na nabíjení mobilu a jiné elektroniky na povrchu. Tu se na celodenní výlety rozhodně oplatí přibalit.  

S plánováním expedice na mě skočí takové to mírné napětí a očekávání, jaké to bude a jak to celé nakonec dopadne. Dobrodružství, překvapení a improvizace jsou součástí všech výprav, ať už pod zemí nebo na povrchu a to mě na tom vždy láká. Na expedicích se plně snažím užít i ty malé podzemní ´střípky´, někdy těžce vydřené. Každá má své kouzlo, svou náročnost a dobrodružnost. Nechť ji mají i vaše expedice.

V případě zájmu se na nás můžete obracet s dotazy k vybavení a kvůli doporučení, jaké nejvhodnější vybavení si pořídit.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík0
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu